Doğum Sonrasında Annenin Ruh Sağlığı

Bebeğin doğumuyla birlikte, annenin ruhsal dengesi farklı şekillerde dalgalanmalar gösterebilir.

Kaygı Düzeyinde Artış:
Her annenin, doğum sonrasında, kaygı düzeyinde bir artış gözlemlenir. Yaşamı, anne, baba ve/veya etrafında bulunanlara bağlı bir varlığı dünyaya getirmek oldukça ürkütücü gelebilir ve bu düşünce ve duygular beraberinde farklı sorumluluklara bağlı endişeler yaratabilir. Ağlayan bir bebeğin sıkıntısını anlamak ve onu rahatlatabilmek her zaman kolay değildir. Henüz kendisini kelimelerle ifade etmeyen bu küçük varlığa uygun cevabı verememe endişesi de bu nedenle oldukça doğaldır. Ama kimi annenin kaygı düzeyi o denli güçlü ve daimidir ki, bu duygulanımdan bir an bile kurtulmak mümkün olmaz. Her an çocuklarına bir şey olacak endişesiyle yaşayan anneler, çok kısa aralıklarla çocuklarının uyurken nefeslerini kontrol eder olur ve buna benzer davranışları gün boyu tekrarlamadan duramaz hale gelirler – çocuktan bir an olsun gözünü ayıramayan anne, çabuk yorulur, halsiz kalır. Bu denli güçlü bir endişeyle başetmek oldukça güçtür ve çocukla ve eşle olan ilişkiye de yansımaları olur. Bir uzmandan yardım almak, kaygı düzeyinde bir düşüş yaratmak için önemlidir.

Baby Blues:
Doğumdan kısa bir süre sonra yaşanan depresif duygulanıma “baby blues” denir. Oldukça sık görülen bir ruhsal dalgalanmadır ve genellikle kısa sürede hüzün ve endişenin azalmasıyla daha rahat bir hissiyata kavuşulur. Fakat bir duygulanımdan çıkıp depresyona dönüştüğü ve çok yoğun bir şekilde devam ettiği bazı durumlar da bulunmaktadır – kimi anne, doğumu çok keskin bir ayrılık olarak yaşantılar ve bu duyguyu atlatmakta güçlük çeker. Bu gibi durumlarda, doğumun ve dolayısıyla ayrılığın beraberinde getirdiği ruhsal zorluğu çalışmak ve anlamak gerekebilir.

Çoğu depresif durumlar ve endişe halleri anne rölünü üstlenme güçlüğüyle ilgilidir – yetersiz veya beceriksiz olunacağıyla ilgili düşünce ve duygular kişinin gün içerisindeki tüm vaktini alıyorsa ve hayat artık bunlarla başetmekle ilgili bir mücadeleye dönüşmüşse; ruhsal olarak destek verebilecek birileriyle konuşmak gerekir.