Hakkımda

fiona-faraci-small-2018

Dr. Fiona Faraci

Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist
Lisans eğitimimi Sosyoloji ve Psikoloji alanlarında çift anadal yaparak tamamladım. Lisans tezimin konusu; “Anılar ve hayatımıza olan etkileri”. Bu çalışmayla birlikte, geçmişi anlamanın ne denli rahatlatıcı olduğunu görmüş oldum.
Yüksek Lisans ve Doktora eğitimlerimi Université d’Aix-Marseille I, Fransa’da tamamladım. Çalışmalarımın yoğunlaştığı alanlar ; Kadınsılık, Anne-Çocuk ilişkisi, ilişkide kadın olmanın zorlukları oldu. Eğitimimin sunmuş olduğu geniş yelpaze sayesinde hem çocuklarla oyun terapisi yöntemiyle hem de yetişkin bireylerle yüz yüze terapi yapma yetisi kazanmış oldum.
Yetişkin bireylerle çalışırken ; kadın olmak, sevmek ve sevilmek, depresif düşünceler, öfke ve kaygı ön plana çıkan sorunsallar olarak belirlenebilir.
Çocuklarda ise, ilişki kurmak, tuvalet problemleri (alt ıslatma, kaçırma veya tutma), öfke kontrolü, sınırlara uyma zorluğu en sık gördüğümüz zorluklardır.
Eğitim sürecimi başarı bursuyla devam ettirmiş, Doktora tezimi ise ; Özel Onur Tebriği ile tamamlamış bulunuyorum.
Deneyimler
Çocuklarla oyun terapisi ve yetişkinlerle bireysel psikoterapi uygulamaktayım. Beden imgesi, kadınsılık, hamilelik süreçleri uzmanlık alanımı oluşturmaktadır.
Türkiye ve Fransa’da farklı kurum ve merkezlerde çalıştım. Fransa’da CMP La Torse ve CMP de Trets olmak üzere iki farklı merkezde görev aldım. Diğer deneyimlerimden birkaçı ise, Yıldız Teknik Üniversitesinin Mediko-Sosyal biriminde ve Surp Pırgiç Ermeni Hastanesinin Psikiyatri biriminde gerçekleşti. İki yıla aşkın bir süredir kurucusu olduğum Mira Psikoloji ve Psikoterapi merkezinde çocuk ve yetişkinlerle çalışıyorum. Ayrıca, Arel Üniversitesi’nde Süpervizyon dersleri veriyorum – bu dersler meslektaşlarıma terapiye yönelik yaklaşım, etik ve terapötik destek konusunda bilgilendirme ve yönlendirme eğitimleri olarak açıklanabilir.
Yayınlar
Yayınlar yapmak, bilgi paylaşmak bizim alanda oldukça önemlidir. Bilimsel yayınlar yapmaya ve eğitimler düzenlemeye özen gösteriyorum. Son yıllarda gerçekleştirdiğim eğitimlerden birkaçı şu şekildedir ; Film Okumaları, Süpervizyon eğitimleri, aşk ve kadınsılık üzerinde workshoplar.

Sorgulanmamış bir hayat, yaşanmaya değmez.

Sertifikalarım

Bana Sorun

Aklınıza takılan soru veya sorunlarınızı bana iletebilirsiniz.

    [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]